Neseniai išmokta kvarta leidžia mums „vartyti“ trigarsius. Esmė ta, kad akordų garsus galima sukeisti vietomis, pvz.: DO-mi-sol, mi-sol-DO, sol-DO-mi. Taip išdėstyti keli akordai suformuoja muzikalią ir nuoseklią seką, kurios garsai yra labai arti vienas kito, būtent todėl akordų sąskambiai gražūs ir logiški.
Žemiau pateikiu Dm, G, C ir Am akordų seką, sukonstruotą naudojant trigarsių apvertimus. Tai – „Gulbių ežero“ motyvo harmonija. Norintiems ją išmėginti pianinu ar sintezatoriumi, prirašau ir kur spaust dešine ranka.
Kitas pavyzdys – tie patys akordai, sujungti primityviai, be apvertimų. Jie skambės gerokai kukliau, netgi kiek įtartinai. 😉
Mažorinių trigarsius akordus sudaro tokie intervalai:
Be apvertimo: d.3+m.3, pvz.: DO-mi-sol (do pabrėžiu, nes jis yra pagrindinis šiame trigarsyje)
1 apvertimas: m.3+g.4, pvz.: mi-sol-DO
2 apvertimas: g.4+d.3, pvz.: sol-DO-mi
P.S. Tarp akordo garsų esantys intervalai cikliškai kartojasi, į jų tvarką verta įsižiūrėti ir įsidėmėti. Tarp do-mi-sol-do-mi-sol-do-mi-sol-do, etc. garsų yra tokie tarpai: d.3-m.3-g.4-d.3-m.3-g.4-d.3-m.3–g.4, etc.
Minorinių trigarsius akordus sudaro tokie intervalai:
Be apvertimo: m.3+d.3, pvz.: DO-mi b-sol (do pabrėžiu, nes jis yra pagrindinis šiame trigarsyje)
1 apvertimas: d.3+g.4, pvz.: mi b-sol-DO
2 apvertimas: g.4+m.3, pvz.: sol-DO-mi b
Jei turi ganėtinai kantrybės, jau gali išmąstyti kaip atrodo trigarsių apvertimai gitaroje. Ligšiolinės mano publikacijos duoda tam yra pakankamai pagrindo. Bet gali ir neskubėti – netrukus viską pats dailiai nupiešiu. 🙂
Sėkmės gitaristams ir… pianistams!
Žemiau įgarsinti abu pavyzdžiai.