Groti gitara esu mokęsis pas keturis žmones. Paminėčiau ir daug kitų muzikos sričių pedagogų, bet ne apie juos kalba. Kiekvienam mokiniui jo specialybės mokytojas – centrinis žmogus, guru. Bent jau turėtų taip būti, todėl prabilau apie gitaristus.
Taigi, toliau: su trimis iš tų keturių neradau jokio kontakto, todėl greitai nuo jų pabėgdavau arba stengdavausi kaip įmanydamas ignoruoti (mat, mokiausi ne privačiai). Grojimo technologiją visi jie, be abejo, suprato. Bet neieškojo bendrumo su mokiniu, nenorėjo arba negalėjo perprasti lūkesčių, baimių, charakterio, stipriųjų ir silpnųjų savybių. Tiesą sakant, net nemėgino. Gerai tai ar blogai?
Ketvirtąjį (būsiu iki galo diskretiškas ir neminėsiu vardų ar išskirtinių asmeninių savybių nei neigiamam, nei teigiamam kontekste) užskaitau. Visai nieko toks, išmokė keleto esminių dalykų, galbūt svarbiausių. Nors… kartais apsimesdavo, kad neišgirdo klausimo. 🙂 Prisimenu tą žmogų šiltai ir dėkoju jam.
Prie minčių ir prisiminimų apie mokytojus mane pastūmėjo ne ką tik praėjusi Mokytojų diena, o nauja mokinė, ką tik „pabėgusi“ iš kito gitaristo. Detalių nekamantinėju niekada, bet pats matau du dalykus: per kiek laiko ko žmogus išmoko ir kokia jo(-s) emocinė būklė pirmoje pamokoje. Tai toli gražu nebe pirmas kartas, kai smarkiai nuliūstu. Jau ima noras pradėti kažkaip civilizuotai kovoti su profanišku požiūriu į mokymą, atmestinumu – ginkdie, ne su konkrečiais žmonėmis.
Išsamūs atsiliepimai apie mokytojus plinta tik iš lūpų į lūpas, bet jie nepasiekiami Google. Forumuose pilna lakoniškų, o kartais netgi temos neatspindinčių „šūktelėjimų“, kuriais galėtum remtis kruopščiai rinkdamasis. Temos seklios, senos ir jų nedaug. Keletą geros reputacijos lyderių galima išskirti, bet ir apie juos žinios kuklios, sunkiai aptinkamos tinklo makalynėje, tarp „kamcia moketi pinigus as taj pats viska ismokau is interneto“ tipo atsiliepimų.
Info sklaidos žinove ar šiaip idėjų turintis žmogau, sakyk, kaip praskaidrinti situaciją ir padaryti tą skaidrumą daugmaž visiems aptinkamu? Laukiu idėjų ir iš anksto sakau už jas ačiū!
Manau pavyktų paskaidrinti parašant “memuarų” tipo straipsnių apie tai kaip mokeisi (gali žinoma nepasakoti kas mokė), bet straipsniuose papasakoti apie tai kas negerai ir ką reikėtų daryti ir nepamiršti uždėti teisingų tag’ų. Dabar ant greičio prigalvojau tokius: mokytis gitara, rinktis mokytoją, muzikos mokykla, geras gitaros mokytojas, kokią mokyklą rinktis…. Nors koks nors Rokiškis su savo plačia galva geriau sugalvotų… 🙂 gal dar pakomentuos…
Galima ir konkrečiai apie mūsų mokyklose vyraujantį mokymo būdą pakalbėti (būdas, kai neitin stengiamasi sudominti vaikus, o tiesiog vykdoma švietimo programa sausai ir paprastai).
Mano požiūris apie internete esančią informaciją yra tas: tavęs turi būti daug ir tik taip pavyks iškišti galvą iš tos “mėšlo krūvos” 😉 Mano autoritetas šioje srityje vis dar tas pats Rokiškis yra tokius straipsnius šia tema parašęs:
http://rokiskis.popo.lt/2010/08/03/google-ir-seo-optimizatoriai-netikseo/
http://rokiskis.popo.lt/2010/03/02/google-ir-seo-optimizatoriai/
Labai ačiū už nuomonę. Pastaruoju metu ėmiausi panašaus dalyko – rašau romaną apie tai. 🙂 Už turinį atsakau, bus įdomu, jei tik pavyks iki galo techniškai parašyti. Šioje srityje turiu patirties ir spec. žinių. Na, o jei gerai seksis ir knietės – publikuosiu ištraukas (su gerais tag’ais). 🙂 Su Rokiškiu bendrauju, jis mane truputį konsultuoja. Nepraleisiu progos eilinį kartą jam padėkoti: ačiū! 🙂
labas,gal galit pakomentuoti šituos du kūrinius:
http://www.youtube.com/watch?v=shYdqbJgQdc
http://www.youtube.com/watch?v=VSI4_9OhwV8
Čia groja gitaristė Kaki King.
Norėčiau išmokti taip pagroti. Ar gitara turėtu būti kažkuo ypatinga? Ar tai sudėtinga technika?
Labas,
Gitara turi būti gerai įgarsinta, “minkštu” grifu, t. y. kad lengvai spaustųsi stygos, suderinta ne standartiniu, o alternatyviu derinimu (kad perbraukus visas laisvas stygas gautųsi kažkokio akordo garsai, pvz. DADF#AD – re mažorinis trigarsis).
Tokio grojimo pagrindas – flažoletai ir tapping technika, plius perkusija į gitaros korusą. Antrame kūrininėlyje iš nuorodos naudojamas delay efektas. Kad taip groti, reikia kantrybės ir skambaus, kad ir gana paprasto, instrumento. Išmokti tikrai galima, tereikia rimtai užsiimiti šia specifine technika, pasiskaityti apie tapping’ą ir alternatyvius gitaros derinimus. Nepakenktų ir truputis teorinių žinių. Bet užtikrinu: ne šventieji puodus lipdo. 🙂
Labai ačiū už atsakymą. Gal galėtumėt paminėti konkrečių gitaros modelių, kurios galima įsigyti Lietuvoje . Galiu skirti pinigu na tarkim apie 800 – 1300lt. Prieš 10 metų mokiausi groti gitara savarankiškai. Buvau pasiskolinęs gitara už kokius 300 lt,buvo labai įtemtos stygos, prie tokios grįžti nesinorėtu.
Į sveikatėlę! 🙂 Na, aš nesu asortimento žinovas, bet pradžiai siūlau rinktis gitarą be elektrinio įgarsinimo – už tą pačią kainą tikrai bus geresnė. “Minkštumą” lengva įvertinti tiesiog ją pamaigius, galima ir meistrui nunešti, kad pareguliuotų, jei ką. Taip pat geriau vengti gitaros lenktu dugnu (a la “Ovation”) – trukdys groti tapping’u. Ir pamėginti kuo plonesnes stygas – gal net 9 numerio, kurių, be abejo, reikėtų nepaleisti, pakeisti kai jau ima skambėti dusliai.
Aš dar noriu įkišti savo trigrašį dėl to “delay” efekto: tą efektą labai stipriai naudoja U2 gitaristas. Čia vienas bičas tą labai aiškiai pademonstravo: http://www.youtube.com/watch?v=rKp47EGJBBw
Sutinku, geras pavyzdys. Vienintelis skirtumas – Edge delay’us nustatytas daug trumpesniais laiko intervalais, kurie duoda “kibirkščiavimo” įspūdį, o ilgas delay atkartoja ištisas frazes, juo patogu imituoti ritmą. Pats nemažai tokį naudoju, nusistatęs apie 750-900 milisekundžių (t.y. pusinė nata ne lėtu tempu).